Sorbocid i Witacid

W żywieniu prosiąt Sorbocid i Witacid przede wszystkim pełni funkcję zakwaszacza treści pokarmowej stabilizując mikroflorę przewodu pokarmowego. Jest to szczególnie ważne po odsadzeniu prosiąt, gdyż w okresie ich odchowu przy maciorze pobierane przez nie mleko stabilizuje korzystną mikroflorę treści przewodu pokarmowego. Jest to możliwe poprzez dużą koncentrację bakterii Lactobacillus, które w żołądku umożliwiają przemianę laktozy z mleka matki do kwasu mlekowego. Skutkiem tego prosięta karmione przez lochę charakteryzuje wysoki poziom kwasu mlekowego w żołądku, co umożliwia zakwaszenie dalszych odcinków przewodu pokarmowego. W efekcie następuje stymulacja rozwoju pożądanej mikroflory przy hamowaniu namnażania się mikroorganizmów patogennych. Sytuacja ta ulega drastycznej zmianie po odłączeniu prosiąt od macior, kiedy są one zmuszone do pobierania pokarmu w formie stałej. Mieszanki pełnoporcjowe dla prosiąt wymagają wysokiej koncentracji białka i składników mineralnych, a więc składników alkalizujących.

Sorbocid i Witacid

W środowisku mieszanki paszowej prowadzą one głównie do obniżenia jej pH, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia rozwój mikroorganizmów patogennych.

  • Silne zakwaszenie środowiska paszy i treści pokarmowej,
  • Wzrost sprawności trawienia białka,
  • Ogranicza poziom flory patogennej w przewodzie pokarmowym wykazując silne działanie antybakteryjne,
  • Promuje rozwój korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego,
  • Wzmaga wydzielanie przez trzustkę enzymów trawiennych,

Sorbocid i Witacid

Właściwości:

  • Stymuluje wzrost kosmków jelitowych, aktywizuje metabolizm komórkowy,
  • Prowadzi do wzrostu wydzielania enzymów trawiennych przez kosmki jelitowe,
  • Zwiększa przyswajalność składników pokarmowych,
  • Polepsza zdrowotność zwierząt, zmniejsza upadki i podnosi odporność na patogeny,
  • Zwiększa przyrosty masy ciała zwierząt, zmniejsza zużycie paszy na 1kg przyrostu.

Po pobraniu ich przez prosięta następuje wzrost pH w środowisku przewodu pokarmowego, co ułatwia zasiedlanie i rozwój bakterii patogennych, pogarsza się zdrowie prosiąt i dochodzi do upadków. Należy podkreślić, że okołoodsadzeniowy problem wyższego pH treści przewodu pokarmowego w większym stopniu dotyczy wcześnie odsadzanych prosiąt. Istnieje ścisły związek pomiędzy wiekiem prosięcia, a stopniem kwasowości przewodu pokarmowego. O kwasowości (pH) żołądka decyduje przede wszystkim ilość kwasu solnego wytworzonego w komórkach okładzinowych gruczołów dennych żołądka oraz ilość kwasu mlekowego produkowanego przez bakterie kwasu mlekowego Niestety ilość produkowanego przez prosięta kwasu solnego jest niewystarczająca. Warto także wspomnieć, że niska wartość pH konieczna jest nie tylko dla utrzymania prawidłowego składu flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, ale także dla przekształcenia uwolnionego w gruczołach żołądkowych pepsynogenu w pepsynę – główny enzym trawienia białka. Zachodzenie tego procesu jest możliwe w środowisku kwaśnym (pH 1,5-3,5) wówczas sprawność trawienia białka dochodzi do 95%, podczas gdy bez dodatku zakwaszacza sprawność ta wynosi około 60%.
W mniejszym stopniu problem wysokiego pH treści pokarmowej dotyczy starszych świń oraz drobiu.
Trzeba jednak pamiętać, że także u kurcząt pH treści pokarmowej w żołądkach powinno mieścić się w granicach od 2,5 do 3,5. Takie pH gwarantuje nie tylko wysoką sprawność trawienia białka, ale także stwarza na poziomie żołądka warunki bakteriobójcze dla wspomnianych już bakterii chorobotwórczych Warto także pamiętać, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wyhodowano linie brojlerów kurzych i indyczych charakteryzujące się znacznie wyższym potencjałem genetycznym do intensywnych przyrostów masy ciała. Ptaki takie wymagają żywienia mieszankami paszowymi o większej koncentracji składników pokarmowych, które alkalizują treść przewodu pokarmowego i stąd też pojawiła się konieczność stosowania dodatku zakwaszaczy do pasz dla szybkorosnącego drobiu.

Agrowit :: Hurtownia Dodatków Paszowych

Przedsiębiorstwo AGROWIT powstało w 1993 roku w Pomarzanach koło Kutna, gdzie obecnie mieści się centrala firmy. Jesteśmy firmą rodzinną, znaną na polskim rynku jako solidny dystrybutor surowców i dodatków do produkcji wszystkich rodzajów pasz, preparatów mlekozastępczych, oraz koncentratów.

Kontakt - Centrala

Pomarzany 38

99-340 Krośniewice

Telefon: +48 (24) 252 43 85
Fax: +48 (24) 252 30 71

Kontakt - Piotrków Tryb.

ul. Gliniana 6

97-300 Piotrków Trybunalski

Telefon: +48 (44) 647 25 66
Fax: +48 (44) 647 25 66

Kontakt - Pomorze

Nowe Polaszki 54

83-433 Stare Polaszki

Telefon: +48 (58) 687 61 05
Fax: +48 (58) 687 61 05
pl_PLPolish
pl_PLPolish